خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » ویژه نامه

 

 
 

ورود حضرت امام (ره) به ایران عزیز

به مناسبت دهۀ مبارک فجر 

 

نگاهی کلی به تاریخ ایران عزیز

 

نگاهی مستند به تاریخ پرحادثه كشور عزیزمان ایران و مرور حوادث آن، از منظر شناخت انقلاب و دستاوردهای گرانبهایش گامی پرارزش و بااهمیت در روشنگری نسل جوان مخصوصا مدافعان واقعی ایران اسلامی می باشد. هر برگ از كتاب حجیم انقلاب مردم ایران را كه ورق می زنی، رد پایی از حضور عوامل آمریكایی یا نقش فعال آنان در بروز حوادث می بینی.
حوادثی كه شاید در آن برهه زمانی شكستی مقطعی برای مردم ایران به حساب می آمد، اما در حال حاضر نقشی چون راهنمای صدیق در شناخت دشمنان واقعی و صدالبته ابله زیرك نما دارد. آغاز مناسبات سیاسی میان ایران و آمریكا را می توان بیست وششم بهمن سال یكهزار و دویست و شصت و دو (ورود ساموئل بنجامین سفیر آمریكا) و قطع آن بهمن سال یكهزار و سیصد و پنجاه و هفت درست نود و پنج سال پس از شروعش دانست؛ البته قبل از آن نیز مناسبات غیررسمی آمریكایی ها با ایرانیان در سال یكهزار و دویست و نه با ورود مبلغان مسیحی- آمریكایی با هدف ترویج آیین مسیحیت در مناطق شمال غرب ایران آغاز شده بود؛ كم كم با گذشت زمان دامنه فعالیت آنان چنان وسیع شد كه بعد از بیست و پنج سال یعنی در سال یكهزار و دویست و سی و چهار تعداد مبلغان آمریكایی به چهل و هشت تن رسید. از آنجا كه آمریكایی ها مانند انگلیس، استعمار كهن، قرآن كریم و تعالیم متعالی اسلام و سنت پیامبر عظیم الشأن را بزرگترین مانع برای دستیابی به اغراض برنامه های استعمارگونه خود می دانستند؛ مبارزه با اسلام را در صدر برنامه های خود قرار دادند.
مشهورترین عناصر آنها برای رسیدن به سیاست های مذكور جان پركینز¤، هوارد باسكرویل، مارتین جردن، میلسپو و... بودند. بنابراین آمریكایی ها از همان بدو ورود به ایران بنیان رفتارهای سیاسی و اساس برخوردهای فرهنگی خود را مبتنی به سوءنیت و عدم صداقت پایه ریزی كردند و از همان ابتدا خواستار روابطی متكی به احترام متقابل و حسن نیت و عدم دخالت در امور داخلی كشور در راستای قوانین و معیارهای بین المللی نبودند. آنها برای رسیدن به منافع ملی كشورشان در ایران به طرز ناشیانه، مقدس ترین اعتقادات مردم را هدف قرار دادند. از این رو روحانیت آگاه و مبارز به عنوان رهبر، همگام ملت، به یاری خدا انقلاب اسلامی بزرگی را پایه ریزی كرد. چنانچه می دانیم رویداد چنین انقلاب بزرگی ملزوم پیشینه ای قوی از حركات انقلابی در محور زمانی گذشته است، محوری كه طول بازگشت آن تا به چندین دهه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برمی گردد. در صد سال گذشته، پیش از انقلاب شاهد چهار حركت سیاسی- اجتماعی بودیم. این چهار حركت:
 

۱- نهضت تنباكو
 

۲- انقلاب مشروطه
 

۳- ملی شدن صنعت نفت
 

۴- قیام پانزده خرداد است كه هریك از آنها از انگیزه سیاسی- اجتماعی متفاوتی برخوردار بودند. حركت اول، جنبشی محدود علیه سلطه خارجی در ایران بود. حركت دوم، تلاش مردم ایران را در جهت ایجاد حكومت مردمی و مشروطه نمایان می ساخت. حركت سوم، مبارزه علیه سلطه انگلیس بود، ولی در مقایسه با جنبش تنباكو گستره ای وسیع تر داشت و چون هر كنشی را واكنشی است، آمریكا و دولت خائن و وابسته به آن نیز آرام ننشستند و كودتای بیست و هشتم مرداد را رقم زدند تا پانزدهم خردادی دردناك بر ذهن تاریخ معاصر ایران به یادگار بماند. دلایل آغاز جنبش تنباكو را كه مادر قیام مشروطه است، می توان از دیدگاه فرهنگی- مذهبی و سیاسی- اجتماعی مورد بررسی قرار داد. با اعطای امتیاز تنباكو، شركت تالبوت تعداد زیادی از اتباع دولت خود و مستعمرات انگلیس را به عنوان كاركنان شركت به ایران می آورد. رفتار این افراد برای ایرانیان هشداردهنده بود؛ در ثانی خاطره بد كمپانی هند شرقی برای مردم زنده می شد. از طرفی مخالفت با سیاست امتیازبخشی از مدتها پیش از اعطای امتیاز تنباكو در ایران مشاهده می شد. علمای دین علت تحریم تنباكو را متزلزل شدن دین و استقلال كشور توسط قدرت بیگانه و مغایرت آن با قرآن مجید می دانستند.
در واقع با پیروزی روحانیت در جنبش تنباكو نمایشگر قدرت و افزایش قدرت سیاسی علما بود. قدرتی كه همه جز پابرهنه ها از آن بی خبر بودند. جنبش تنباكو نمونه ای موفقیت آمیز از یك حركت عمومی در تاریخ معاصر ایران بود؛ حركتی كه پیروزی آن مرهون پیوند ویژه رهبران و مردم بود. این قیام در حقیقت؛ تولد سیاسی مردم و روحانیت را در پی داشت؛ پایه های مشروعیت سلطنت را زیر سؤال برد و اقتدار سیاسی روحانیت را بیشتر كرد و آنان را به عنوان عنصر اصلی هدایت كننده مقاومت های مردمی علیه استعمار و استبداد شناساند، اما انقلاب مشروطه فرزند خلف جنبش تنباكو، اگرچه اولین حركت منسجم ملت ایران علیه استبداد سلطنتی محسوب می شود؛ از دیدگاه جامعه شناسی سیاسی نقطه عطفی در بلوغ فكری ملت ایران به شمار می آید. براستی انقلاب مشروطه از كجا آغاز شد؟ و چرا انقلاب مردم ناكام ماند؟ سؤالاتی است كه در بحث های آینده سعی خواهیم كرد، پاسخ داده شوند.

آلبوم های مربوط به ورود حضرت امام را در اینجا ببینید

 

 

ورود حضرت امام (ره) به ایران


یکی از لحظات حساس و شورانگیز در انقلاب بزرگ اسلامی ملت ایران، ورود روح پاک و مطهر خدا یعنی روحالله به خاک گلگون وطن بود، ورودی که آمدنش باعث گردید تا آخرین نفسهای رژیم دجال پهلوی نیز قطع گردد و آخرین امیدهای آنان ناامید گردد.
با مساعد شدن شرایط برای تحقق حکومت اسلامی و با وجود تزلزل هر چه بیشتر در ارکان حکومت منفور پهلوی، امام (ره) نیز آمادگی خود را برای مراجعت به وطن اعلام نمودند. خبر مراجعت امام (ره) به میهن اسلامی، شور و هیجان وصفناپذیری را در میان ملت ایجاد نمود. مردم مسلمان ایران با شور و اشتیاق از نقاط مختلف کشور برای شرکت در مراسم استقبال از رهبر انقلاب راهی تهران شدند. تهران شور و نشاطی دیگر داشت و همه جا و همه کس حکایت از ورود قریب الاتفاق امام (ره) مینمود.
کارمندان هواپیمایی کشوری که مدتی بود در اعتصاب به سر میبردند، با شنیدن خبر بازگشت امام، اعلام کردند که یکی از هواپیماهای ۷۴۷ را به نام «پرواز انقلاب» برای انتقال رهبر انقلاب، از تهران به پاریس خواهند برد. علیرغم مخالفت دولت قلابی بختیار، با تلاش کارکنان مسلمان و مبارز رادیو و تلویزیون قرار گردید که مراسم ورود امام (ره) به کشور به طور مستقیم از تلویزیون پخش گردد. علیرغم شور و اشتیاق مردم برای ورود امام (ره) به کشور، دشمنان انقلاب اسلامی و مخصوصا ایادی رژیم منفور پهلوی به دنبال راه چاره بودند.
به عنوان مثال ارتشبد قرهباغی، رئیس ستاد ارتش، در خاطرات خود در این رابطه مینویسد: ...« تنها راه جلوگیری از آمدن آقای خمینی که به نظرم رسید، استعفا از مقام ریاست ستاد بزرگ ارتشداران بود.
نتیجه این کار از دو حال خارج نبود؛ یا در شورای سلطنت با نظر من مبنی بر جلوگیری از ورود آقای خمینی موافقت میشد و یا من از قبول مسئولیت کنارهگیری کرده و شاهد حوادث ناگوار و از هم پاشیدگی مملکت نمیشدم ...» (۱)
همچنین ارتشبد فردوست رئیس دفتر ویژه شاه پیرامون مراجعت امام (ره) اظهار میدارد: ...« گفته میشد که بختیار از روزی که نخستوزیر شد، هر روزه از ساعت ۶ تا ۸ بعدازظهر کمیسیونی در نخستوزیری تشکیل میداد که در آن نماینده ساواک، نماینده شهربانی، نماینده ژاندارمری، نماینده اداره دوم ارتش، رئیس ستاد ارتش و فرماندهان سه نیرو شرکت داشتند. در این کمیسیون از مسائل انتظامی و اطلاعاتی و امنیتی صحبت میشد و بخش قابل اعتنایی از جلسات مصروف طرح نقشه برای جلوگیری از ورود امام میگردید ... در همین کمیسیون بود که طرح انفجار هواپیمای امام نیز مطرح شد ...» (۲)
همچنین بازگشت قریبالوقوع امام (ره)، بیش از همه ژنرال چهار ستاره آمریکایی، هایزر را نگران کرده است. او که مامور حفظ سیستم آمریکایی حکومت میباشد در گزارش خود به هارولد براون - وزیر دفاع آمریکا - به وی میگوید: ...« اعضای گروه [کودتا] خبر بازگشت [امام] خمینی را به من داده و خواستار آن شدهاند که آمریکا کاری انجام دهد ... بازگشت روز جمعه [امام] خمینی خیلی زود است ...» (۳)
همچنین هایزر در ادامه خاطرات خود چنین مینویسد: «به اعتقاد من، آمریکا باید تهدید واقعی را میشناخت. خطر بالقوه اصلی که به جامعهای برای آمریکا منجر میشد، بازگشت سریع [امام]خمینی به ایران بود. اگر امروز تعداد زیادی از افراد ارتش، به شاه وفادارمانده بودند، تعداد قابل توجهی هم بودند که طرفدار [امام]خمینی بودند و تعداد کمی هم کمونیست. نیروهای مسلح متقاعد شده بودند که بازگشت [امام] خمینی به معنای پایان مطلق حیات شاه است.» (۴)
همچنین توطئه دشمنان انقلاب فقط به این امور مختص نشد بلکه در جلسه شورای امنیت ملی تصمیم به بستن فرودگاه توسط فرمانداری نظامی و نیروی هوایی، گرفته شد و رادیو اعلام کرد «فرودگاه مهرآباد به علت عدم آمادگی برای پذیرفتن هواپیماها بسته است.» (۵)
امام (ره) با آن بینش و بصیرت الهی، فارغ از دسیسههایی که برای جلوگیری از مراجعت ایشان در جریان است، در سخنرانی ۴ بهمن ۱۳۵۷ در نوفل لوشاتو، تصمیم خود را جهت بازگشت به میهن اسلامی اظهار میکنند.
همچنین درایران نیز با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه و جلوگیری از آمدن رهبر انقلاب، تظاهرات و اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ و کوچک کشور و علیالخصوص تهران شدیدتر گردید. در تهران، مردم پایتخت و خیل شهرستانیهایی که برای استقبال از امام (ره) به تهران آمده بودند، با برپایی راهپیمایی گسترده به سوی فرودگاه مهرآباد، اعتراض و خشم خود را از بسته شدن فرودگاهها ابراز میکنند. تعدادی از پرسنل نیروی هوایی در اعتراض به تعطیلی فرودگاهها و لغو سفر رهبر انقلاب،طی تظاهراتی به منزل آیتالله طالقانی روانه گردیدند.
سفارت آمریکا در تهران در گزارش خود به واشنگتن، اوضاع داخلی ایران را این چنین توصیف میکند: ...« ایران در انتظار [امام] خمینی است. بختیار عهد میکند که محکم بایستد ... آیتاللههای میانه رو خود را از بختیار دور میکنند. بختیار نخستوزیر، دیشب ملت را مورد خطاب قرار دادو اظهار داشت که وی استعفا نخواهد داد ... اعتصابات بدون کاسته شدن ادامه مییابد. کارگران (کارکنان) مخالف، شب گذشته درست پس از اینکه وی (بختیار) سخنرانیش را شروع نموده بود، برق را قطع کردند ... کارکنان رادیو و تلویزیون ملی ایران رسما از قبول رئیس جدیدشان امیر مسعود برزین خودداری نمودهاند. کارکنان وزارت دادگستری نیز اظهار داشتهاند هیچ وزیری را که توسط بختیار منصوب شده است، قبول نخواهد کرد.
در همین حال کمیته منتخب امام خمینی در رابطه با تنظیم اعتصابات از کارکنان پست و مخابرات خواست تا به منظور رفع نیاز و ارسال مواد پستی و برقراری ارتباطات هموطنان بویژه در آستانه ورود امام به ایران،اعتصاب خود را پایان دهند. این درخواست بلافاصله مورد اجابت کارکنان اعتصابی قرار گرفت.» (۶)
تصمیم قاطع و الهی امام (ره) مبنی بر آمدن به ایران و حمایت گسترده مردم ایران در تظاهرات میلیونی از این تصمیم سبب گردید تا رژیم منفور پهلوی از مواضع خود عقب بنشیند و با باز کردن فردگاه، امکان بازگشت امام (ره) را به وطن فراهم سازد. ورود امام (ره) به میهن سرآغاز شمارش معکوس برای سرنگونی همیشگی و ابدی سلطنت پهلوی بود و سرآغاز دوران حکومت و حاکمیت اسلامی برای مردم ایران بود. حاکمیتی که تلالوی انوار درخشانش سالیان سال است که فضای کشورمان را نورانی و عطرآگین ساخته است.
 


منابع:


۱- اعترافات ژنرال، خاطرات ارتشبد عباس قرهباغی، تهران، انتشارات نشر نی، ص۲۰۸ .
۲- ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست، تهران موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، ج ۱، ص ۶۰۷ .
۳- ماموریت در ایران، ویلیام سولیوان، ترجمه محمود مشرقی، انتشارات هفته، ص ۱۷۶ .
۴- همان، ص ۱۷۸ .
۵- اعترافات ژنرال، خاطرات ارتشبد عباس قرهباغی، تهران، انتشارات نشر نی، ص۲۲۶ .
۶- روزنامه اطلاعات، ۴/۱۱/ ۵۷.
در این ویژه نامه از سایت aftab.ir کمک گرفته شده است.

 


ویژه نامه های دیگر

دریافت نرم افزار های کتابخانه دیجیتال (اندروید و ویندوز)

فراخوان ارسال مقاله فصل‌نامه «کتاب مهر» ویژه تابستان

حماسه قتل امیرکبیر

مسابقه طرح جلد کتاب های انتشارات سوره مهر

کتاب، فرهنگ، اسلام

شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم گرامی باد

کتابخوانی باید سنّت رایج شود

فرهنگ سازمانی _ بخش اوّل

دوازدهمین سالگرد شهادت امير سپهبد علي صياد شيرازي

هجدهمین سالگرد شهادت سيد اهل قلم

ویژه نامه عید نوروز

گزیده ای از سخنان معصومین

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اهل قلم

میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع)

دهه فجر از نگاه مقام معظم رهبری

ورود حضرت امام (ره) به ایران عزیز

کربلایی که من دیده ام ( بخش دوّم )

کربلایی که من دیده ام ( بخش اوّل )

دیار ملکوت (1)

حضرت امام رضا (ع)

هفته دفاع مقدس

رمضان ، ماه ميهماني خدا

روز خبرنگار

مهدی موعود (عج)

روز قلم

ویژه نامه ماه رجب

با تن پروري ذهني مبارزه كنيم

ورود آزادگان به میهن اسلامی

حضرت علی اکبر(ع)

امام حسین (ع)

سالگرد تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی گرامی باد

به مناسبت میلاد زهرای اطهر(س)

سند چشم‌انداز و مسئولیت فرهیختگان در فضای انتخابات

دیار ملکوت (2)

روز عرفه

عيد بر عاشقان مبارك

امام محمد تقی(ع)

ویژه نامه هفته بسیج

حضرت فاطمه معصومه(س)

درگذشت طاهره صفارزاده را تسلیت عرض می کنیم

امام جعفر صادق(ع)

روز جهانی کودک

عید سعید فطر

بعثت از نگاه رهبر

به مناسبت ماه رجب

درگذشت نادر ابراهيمي را تسلیت عرض می کنیم

لاله هاي خونين خرمشهر

روز احسان ونيكوكاري مبارك

تسليت

تبريك

تبريك

بمناسبت تولد حضرت زهرا (س)

تربیت

حضرت امام موسی کاظم (ع)

خواجه نصیرالدین طوسی

زندگی پربار خمینی کبیر (ره)

شهادت امام محمدباقر(ع)

شهید دکتر مفتح

شیخ مفید

شهادت آیت الله سیدحسن مدرس: روز مجلس

آیت الله سید محمدحسین طباطبایی

نیمایوشیج

آیت الله قاضی طباطبایی

امام حسن (ع)

وفات حضرت خدیجه(س)

بزرگداشت مولوی

روز جهانی سالمندان

روز جهانی جهانگردی

شهریار

روز سینما

ابوریحان بیرونی

حضرت امام سجاد (ع)

اولین مولود کعبه

حضرت زینب

نوری بر فراز دار

شیخ شهاب الدین سهروردی(شیخ اشراق)

علامه امینی

مجاهد بيدار

اما... آدم باش

تاریخچه ای از گل سرخ

مسيح قرن بيستم

فع‍ّال، جامع، معنوی

گزیده ای از شقایق نامه سید حسن حسینی

دولت تازه ؛چالشها، موانع و فرصتها

آگهی ویژه

گرامی باد یاد و نامت ...

جامعه فرهنگی و هنری کشور گوهر گرانبهایی را از دست داد

فرهنگ سازمانی _ بخش دوّم

به سوی عرفات

دیار ملکوت (3 و 4)

خلیج فارس

یادبود

 

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61862871