خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » ویژه نامه

 

 
 

جامعه فرهنگی و هنری کشور گوهر گرانبهایی را از دست داد

اضهار نظر دیگران دربارۀ دکتر محمّد مددپور

 

 

۞

پیام ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، حجة الاسلام سیدمهدی خاموشی:
کل نفس ذائقه الموت . جامعه هنری کشور و خانواده محترم و معزز مرحوم دکتر محمد مددپور
درگذشت اندوهبار متفکر و هنرمند متعهد، دکتر محمد مددپور، موجب تاسف فراوان گردید. ضمن عرض تسلیت این ضایعه تالم بار، از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و رضوان الهی و برای بازماندگان، صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم
.

۞

حسن بنیانیان (رئیس حوزه هنری) :

این عزیز ما، استاد دانشگاهی بود که تمام عمرش را در هنر اسلامی صرف کرده بود و متمرکز شده بود به مبانی هنر و مبانی دین مبین اسلام، تا آنها را با هم پیوند مناسبی ایجاد کند و زیر ساخت خلق هنر دینی را مبتنی بر تفکر اسلامی پایه گذاری کند که تا اندازه زیادی موفق هم شده بود و سال گذشته ما دوازده جلد از کتابهای ایشان را منتشر کردیم و البته تعدادی هم کتاب منتشر نشده دارد که به تدریج آنرا منتظر خواهیم کرد. به هر حال جامعه هنری کشر یکی از اساتید ارزشمند خودش را از دست داد و ما امیدواریم با بهره گیری از آثار ایشان، حاصل عمر وی که حدود 50 سال بود، منتشر کنیم.

۞

مرتضی گودرزی دیباج (مسوول پژوهشگاه حوزه هنری)  :

وی بیش از 20 سال فعالیت پژهشی و تحقیقاتی پیرامون هنر و فلسفه هنر خصوصا هنری دینی و فلسفه دینی داشتند و به اعتقاد من فردی است که تمام زمان پژوهشی خود را صرف مطالعه و تبیین هنر دینی و اسلامی کرد و از این نظر، نظیر ندارد و تمام زندگیش را صرف این پژوهش ها کرد و جامعه فرهنگی و هنری گوهر گرانبهایی را از دست داد.

۞

سیدعبدالجواد موسوی (شاعر و نویسنده) :

شاید به جرات بتوان گفت که دکتر مددپور یکی از فعال ترین و پرکارترین نویسندگان و پژوهشگران عرصه مباحث نظری، فکری و فلسفه ای دهه اخیر است. وی سهم به سزایی در معرفی برخی از مفاهیم به ویژه آرای سیداحمد فردید داشت.

شاید اگر تلاش های بی وقفه و شبانه روزی ایشان در انتشار آراء فکری و فلسفه ای سیداحمد فردید نبود، شاید فردید امروز همچون گذشته در غبار غربت و گمنامی باقی می ماند. دیگر اینکه در عرصه مباحث هنری بیش از تلاش یکی، دو نفر، یکی شهید آوینی و دیگر ایشان اگر نبود، مباحثی مطرح نمی شد، از جمله مباحث حکمت هنر و پیوند دادن آن با مباحث روز هنری از جمله سینما، نقاشی، موسیقی معاصر که کتابهای متعددی هم منتشر کرد، که شاید مهم ترین آن ها مابعد الطبیعه در سینما و حکمت معنوی و ساحت هنر بود. از کارهای دیگر ایشان پیگیری هنر در مسیحیت است. کارهایی که از زمان مجله سوره آوینی آغاز کرد و در این اواخر منجر به چاپ چند کتاب در این زمینه شد. بعد از آن سهم دیگری که من برای ایشان قائل هستم. در این روزگار اغلب فلاسفه از رفتن به سراغ موضوعات روز پرهیز دارند، منتهی ایشان با توجه به اینکه به حکمت متعالی که متعلق به حکمای گذشته بود، تعلق خاطر داشت با این حال از طرح مسایل روز اصلا غفلت نمی کرد و همچنان که در حوزه مسایل فلسفه اییی به مباحث مدرنیته توجه جدی داشت، در مباحث هنری هم همین گونه بود و فیلم های به روز سینمای ایران را تعقیب می کرد و سینمای روز امریکا را هم دنبال می کردو موسیقی معاصر و نقاشی هم پیگیری بود و نظرات قابل ملاحظه ای را در این زمینه ها ارایه کردند. به هر حال سهم محمد مددپور در خصوص مباحث نظری و حکمت هنر در یکی، دو دهه اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست.

۞

حبیب الله صادقی (عضو هیات علمی دانشگاه شاهد)  :

من افتخارهمکاری با ایشان را در دانشکده هنر شاهد داشتم، ایشان عضو هیات علمی دانشگاه شاهد بودند. آقای مددپور از افراد برجسته و ناشناس در امر معرفی هنر مظلوم اسلامی بودند. چون این پدیده را در بخش پژوهش و روایتی که ایشان در مورد نگاه به اندیشه و هنر اسلامی داشتند قبل از انقلاب استاد شایگان و دکترنصر داشتند و دیگر کسی را نداشتیم که برخاسته از نسل انقلاب باشد و خاستگاه فکری اش معرفی ارزشهای دینی انقلاب باشد. به هر حال ایشان کارهای بسیار شایسته در حوزه هنرهای دینی انجام دادند. و خزان زودرس زندگی ایشان نگذاشت که ثمرات وسیع هنر ایشان را نسل معاصر ما ببینند و بسیار متاسف هستم از اتفاقی که افتاده و تسلیت به جامعه فرهنگی می گویم و امیدوارم که آثاری که از ایشان منتشر شده به شکل خوبی سرفصل درسهای علمی و پژوهشی در دانشگاه ها قرار دهیم

۞

دکتر محمد علی رجبی( هنرمند و استاد دانشگاه ) :

 مرحوم مددپور از معدود متفکرانی بود که دردمندانه به هنر معارف بشری نگاه می کرد. تفکر، برای وی، وسیله برای رسیدن به مقاصدی غیر از مقاصد انقلابی نبود. انقلابی از این بابت که ایشان و همفکران ایشان معتقد بودند که اگرتفکر نتواند قلبها را منقلب کند به سوی حقیقت ، و هنر و همه جلوه های تفکر اگر چنین وظیفه ای را نتوانند انجام دهند، این تفکر، تفکر اصیلی نیست. تمام تلاش و زحمت بسیار بسیار جانکاه وی که بسیار فعالانه و در ظرف مدت کوتاهی کار کرد، همه نشاندهنده این حقیقت بود که خود ایشان در چنین مسیری حرکت کرد و مطالعات خود را در این مسیر شکل داد و همواره مروج هنر دردمند و متعهد بود و تفکرش هم، تفکر زلالی بود که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار داد. و یکی از شاخص ترین افرادی که متاثر از ایشان بود، مرحوم شهید سید مرتضی آوینی بود که دیدیم به عنوان یک هنرمند ، چگونه منقلب شد و چه کارهای ارزشمندی انجام داد. وی نحوه تفکر دکتر فردید را پذیرفت و به فرمایش خودشان که جمله بسیار مهمی داشت، تاکید می کرد که مرحوم فردید، معلم نظر ماست و امام خمینی (ره) مقتدای عمل ما، با این دو نحوه فکر و عمل، کارهای خودش را شکل داد و تفریح فروع می کرد در واقع یعنی، هنر و مخصوصا هنرهای تجسمی و سینما را به عنوان دو هنر مهم و اثر گذار، بسیار مورد توجه قرار داد و روی آنها کار کرد

۞

حجه الاسلام و المسلمین علی اکبر صادقی رشاد:

آقای دکتر مددپور، از نوادر افرادی بود که با دغدغه دینی، اسلامی و شاید به تعبیر دقیق تر شیعی و ایرانی، در حوزه های فکری گوناگون حضور فعال داشت. وی در تبیین حکمت معنوی هنری مینوی، در نقد غرب و مدرنیته و جریان روشنفکری غربگرا و در حوزه تاریخ هنر، با دغدغه شیعی و ایرانی و با شهامت علمی خاص، به تبیین و نقادی می پرداخت و مجموعه ای افزون بر بیست عنوان اثر علمی که از این استاد اندیشمند و دردمند بر جای مانده، گواه صادقی است بر اهتمام علمی او و استقلال فکری او و شهامت او درنقد و پرکاری او در قلمرو اندیشه و ساحت فکر و فرهنگ دینی . مامتاسفانه در حوزه فلسفه هنر و تاریخ هنر و اندیشه دینی، با رویکرد مطالعه هنری و همچنین نقد غرب و مدرنیته و جریان روشنفکری غربگرا، نیروی کمی داریم و ایشان از نوادر این قلمرو علمی و فکری بود. شخصیتی ولایتمدار و ارادتمند به اهل بیت و به شدت جدی و استوار در تفکر دینی و تفکر ملی بود و نظایر وی در کشور ما بسیار اندک شمار هستند و باید هزاران بار دریغا گفت که چنین شخصیت اندیشمند و صاحب قلم و مولد فکری و معرفتی، آن هم در یک حوزه ای که مع الاسف بشدت دچار فقر و قحط سالی و دیریابی هستیم، از دست درفته و از خداوند متعال طلب می کنیم که خودش به نحوی که صلاح می داند، این ضایعه را برای جامعه فکری ما و برای اصحاب هنر و ارباب اندیشه جبران بکند .

 

 


ویژه نامه های دیگر

دریافت نرم افزار های کتابخانه دیجیتال (اندروید و ویندوز)

فراخوان ارسال مقاله فصل‌نامه «کتاب مهر» ویژه تابستان

حماسه قتل امیرکبیر

مسابقه طرح جلد کتاب های انتشارات سوره مهر

کتاب، فرهنگ، اسلام

شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم گرامی باد

کتابخوانی باید سنّت رایج شود

فرهنگ سازمانی _ بخش اوّل

دوازدهمین سالگرد شهادت امير سپهبد علي صياد شيرازي

هجدهمین سالگرد شهادت سيد اهل قلم

ویژه نامه عید نوروز

گزیده ای از سخنان معصومین

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اهل قلم

میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع)

دهه فجر از نگاه مقام معظم رهبری

ورود حضرت امام (ره) به ایران عزیز

کربلایی که من دیده ام ( بخش دوّم )

کربلایی که من دیده ام ( بخش اوّل )

دیار ملکوت (1)

حضرت امام رضا (ع)

هفته دفاع مقدس

رمضان ، ماه ميهماني خدا

روز خبرنگار

مهدی موعود (عج)

روز قلم

ویژه نامه ماه رجب

با تن پروري ذهني مبارزه كنيم

ورود آزادگان به میهن اسلامی

حضرت علی اکبر(ع)

امام حسین (ع)

سالگرد تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی گرامی باد

به مناسبت میلاد زهرای اطهر(س)

سند چشم‌انداز و مسئولیت فرهیختگان در فضای انتخابات

دیار ملکوت (2)

روز عرفه

عيد بر عاشقان مبارك

امام محمد تقی(ع)

ویژه نامه هفته بسیج

حضرت فاطمه معصومه(س)

درگذشت طاهره صفارزاده را تسلیت عرض می کنیم

امام جعفر صادق(ع)

روز جهانی کودک

عید سعید فطر

بعثت از نگاه رهبر

به مناسبت ماه رجب

درگذشت نادر ابراهيمي را تسلیت عرض می کنیم

لاله هاي خونين خرمشهر

روز احسان ونيكوكاري مبارك

تسليت

تبريك

تبريك

بمناسبت تولد حضرت زهرا (س)

تربیت

حضرت امام موسی کاظم (ع)

خواجه نصیرالدین طوسی

زندگی پربار خمینی کبیر (ره)

شهادت امام محمدباقر(ع)

شهید دکتر مفتح

شیخ مفید

شهادت آیت الله سیدحسن مدرس: روز مجلس

آیت الله سید محمدحسین طباطبایی

نیمایوشیج

آیت الله قاضی طباطبایی

امام حسن (ع)

وفات حضرت خدیجه(س)

بزرگداشت مولوی

روز جهانی سالمندان

روز جهانی جهانگردی

شهریار

روز سینما

ابوریحان بیرونی

حضرت امام سجاد (ع)

اولین مولود کعبه

حضرت زینب

نوری بر فراز دار

شیخ شهاب الدین سهروردی(شیخ اشراق)

علامه امینی

مجاهد بيدار

اما... آدم باش

تاریخچه ای از گل سرخ

مسيح قرن بيستم

فع‍ّال، جامع، معنوی

گزیده ای از شقایق نامه سید حسن حسینی

دولت تازه ؛چالشها، موانع و فرصتها

آگهی ویژه

گرامی باد یاد و نامت ...

جامعه فرهنگی و هنری کشور گوهر گرانبهایی را از دست داد

فرهنگ سازمانی _ بخش دوّم

به سوی عرفات

دیار ملکوت (3 و 4)

خلیج فارس

یادبود

 

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61760093