خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » گزارش ها » گزارش

 

نگاهی به آثار سوره مهر درباره دکتر شریعتی و شهید چمران

دریچه‌ای به سالهای انقلاب و جنگ تحمیلی

31 خرداد 1393

روزهای واپسین خرداد هر سال مصادف است با سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی و شهادت دکتر مصطفی چمران. سوره مهر نیز در تبیین قهرمانان انقلاب و فرماندهان جنگ برای نسل جوان نقش فعالی داشته، آثار در خوری را از آنان منتشر کرده است. در این گزارش به آثار چاپ شده درباره دکتر علی شریعتی و شهید چمران خواهیم پرداخت.

پاوه سرخ

زندگی‌نامة داستانی شهید دکتر مصطفی چمران که در سال 1360 در سوسنگرد به شهادت رسید توسط داوود بختیاری دانشور به رشته تحریر درآمده است. فصل اول این اثر با عنوان «قهرمان» به زندگینامه مختصر این شهید، فعالیت‌های سیاسی در کشورهای آمریکا و لبنان، بازگشت به وطن پس از 21 سال و قبول منصب وزارت دفاع و نمایندگی مردم تهران در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و. . . پرداخته شده است.
هشت فصل دیگر کتاب خاطراتى پراکنده و در قالب داستان، از ایام‏ نوجوانى و جوانى و لحظات حضور در کردستان و جبهه‌هاى جنگ‏ ایران و عراق است. عناوین این فصول عبارت است از: راز یک‏ تومانى، کت پشمى، کلاس شبانه، گلوله‏ هاى 16 آذر، دوست خوب‏ من، پاوه سرخ، معجزه و آخرین نگاه. جوانمردى و انساندوستى شهید در دوران نوجوانى وى/ فعالیت‏های ىسیاسى در 16 آذرماه 1332/ دوران تحصیل و فعالیت‏هاى سیاسی در آمریکا/ درگیرى و آشوب در کردستان و حضور مؤثر در کنارنیروهاى مردمى در دفاع از شهر پاوه/ لحظات رزم و حضور وى درمنطقه «ابوحمیظه» و «سوسنگرد»/ مجروحیت و مقاومت با تمام ‏توان در برابر دشمن ... و لحظات شهادت «چمران» عمده موارد بیان‏ شده در این کتاب است.( این کتاب توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت تدوین و توسط داود بختیاری دانشور به رشته تحریر درآمده است.

روایت همرزم شهید چمران

شانزدهمین چاپ خاطرات سیدابوالفضل كاظمي با عنوان «كوچه نقاش‌ها» توسط سوره مهر منتشر شد. سید ابوالفضل کاظمی از همرزمان شهید چمران در جنگ تحمیلی بوده است. «کوچه نقاش‌ها» در برگيرنده زندگي‌نامه و خاطرات سيدابوالفضل كاظمي از دوران كودكي تا پايان سال 1367 و با تمركز بيشتر بر سال‌هاي حضور وي در جبهه‌هاي دفاع مقدس است که توسط راحله صبوری تدوین و تنظیم شده است.

ابوالفضل کاظمی، از رزمندگانی است که در کنار شهید دکتر مصطفی چمران و در گروه شهید اصغر وصالی با عنوان «دستمال سرخ‌ها» در کردستان فعال بوده است. کاظمی با شروع فعالیت‌ ضدانقلاب در کردستان، همراه شهید قاسم دهباشی و شهید محمد بروجردی به کردستان رفت. آنان همچنین به گروه شهید چمران در درگیری‌های سنندج و پاوه پیوستند. کاظمی سال 1365 فرماندهی گردان میثم لشکر 27 محمد‌رسول‌ الله (ص) را برعهده گرفت و همراه شهید اصغر ارسنجانی در عملیات‌های کربلای 5 و 8 حضوری فعال داشتند. او در دوره‌های مختلف زندگی، تجربه‌های متعدد و متنوعی داشت.

مرد سلول شماره 5

معرفی کتاب: «قهرمانان انقلاب» مجموعه‌ای از 20 جلد کتاب درباره زندگی چهره‌های تاثیر‌گذار و شناخته شده انقلاب، ویژه گروه سنی نوجوان است. مرد سلول شماره 5 ششمین سری از این مجموعه است که اختصاص به دکتر علی شریعتی دارد. اين كتاب در 16فصل بازگويي مي‌شود. شخصيت اول داستان، نوجواني است كه طي اتفاقي به زندگي دكتر شريعتي علاقه‌مند مي‌شود و با كمك پدرش كه زندان‌بان دكتر شريعتي در زندان ساواك بوده، تحقيقي در خصوص زندگي علي شريعتي بنویسد. پدر وي دوران سربازي‌اش را در زندان ساواك گذرانده و با زنداني سلول شماره 5 كه دكتر علي شريعتي بوده، هم كلام شده و به گفته خودش، درس‌هاي بسياري را از دكتر فراگرفته است...
روايت‌هاي اين كتاب، صحنه‌هاي مستند از زندگي دكتر شريعتي است و از عناصري كه بافت زندگي نامه داستاني را به هم نمي‌زند استفاده شده است. در برخي از روايت‌هاي اين كتاب، از صحبت‌هاي همسر و هم‌رزمان دكتر شريعتي نيز استفاده شده است. توصيف جزئيات اين صحنه‌ها به اين دليل بوده كه مخاطب را در جريان واقعه و حوادث قرار گیرد. نويسنده براي تكميل ساختار داستاني اثرش، جزييات زندگي شريعتي را به كار برده و اين شيوه نگارش زندگي نامه را به گونه‌اي استفاده كرده كه خواننده را از داستان دور نمي‌كند و محوريت كتاب كه "علي شريعتي" است، از ذهن دور نمي‌شود.
نویسنده در اين كتاب اتفاقات زندگي شريعتي را نه با رعايت ترتيب زماني بلكه با رعايت اتفاقاتي كه خود احساس كرده باعث جلب مخاطب مي‌شود و مورد نظر جوانان و نوجوانان است، به شيوه‌اي كه رسم معمول برخي نويسنده‌هاست، روايت كرده است. رحیمی تلاش كرده است تا با ايجاد جذابيت در روايت داستاني اين كتاب، براي مخاطبان نوجوان و جوان زمينه‌هاي الگوسازي ايجاد شود و همچنين با زندگي دكتر شريعتي بيشتر مأنوس شوند.
رحيمي با نگاشتن سخناني از شهيد چمران در مورد شخصيت دكتر شريعتي، فضايي را براي مخاطب ايجاد مي‌كند كه به خواندن ادامه داستان علاقه‌مند مي‌شود. در ابتداي روايت ششم كتاب مي‌خوانيم:
«اي علي! هميشه فكر مي‌كردم كه تو بر مرگ من مرثيه خواهي گفت و چقدر متاثرم كه اكنون من بر تو مرثيه مي‌خوانم. اي علي! من آمده‌ام كه بر حال زار خود بگريم.
اي علي! تو مرا با خويشتن آشنا كردي. من از خود بيگانه بودم. همه ابعاد روحي و معنوي خود را نمي‌دانستم. تو دريچه‌اي به سوي من باز كردي و مرا به ديدار اين بوستان شورانگيز بردي و زشتي‌ها و زيبايي‌هاي آن را به من نشان دادي.
اي علي! شايد تعجب كني اگر بگويم كه همين هفته گذشته كه به محور جنگ "بنت جبيل" رفته بودم و چند روزي را در سنگرهاي متقدم "تل مسعود" در ميان جنگندگان امل گذراندم، فقط يك كتاب با خود بردم و آن كوير تو بود.

» نسخه قابل چاپ     » ارسال خبر برای دوستان

New Page 1

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61729453