خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » گزارش ها » گزارش

 

نگاهی به آثاری هنری سوره مهر به مناسبت هفته صنایع دستی

از بررسی نساجی بومی کشورمان تا حكايت‌ ذوق هنرمند ایرانی در یک اثر پژوهشی

24 خرداد 1393

اگر بخواهیم تاریخ و فرهنگ یک کشور را مورد کنکاش قرار دهیم راهی نداریم جز اینکه در مورد هنرهای سنتی که با فرهنگ آن کشور پیوند ناگسستنی دارند ارتباط برقرار کنیم. ایران از جمله کشورهایی است که در زمینه هنرهای سنتی سابقه ای به درازا تمام تاریخ این کشور دارد و هنرمندانکشورمان در طول تاریخ با دستهای هنرمندانه خویش هنر و فرهنگ این کشور را متعالی ساخته اند، لذا ضرورت دارد درباره این هنرها و گذشته آنها و همچنین نواحی مختلف ایران که صاحب هنرهای سنتی هستند کتاب هایی برای روشن شدن این گذشته تاریخی نوشته شود. یکی از کسانی که در طول چهار دهه از فعالیت پژوهشی و تحقیقی خود توانسته در زمینه شناسایی و معرفی هنرهای سنتی فعالیت در خور داشته باشد دکتر حسین یاوری استاد دانشگاه و پژوهشگر است که توانسته تاکنون بیش از 40 کتاب در این زمینه تدوین کند. هفت عنوان از کتاب‌های این محقق و پژوهشگر صنایع دستی توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. بی‌شک می‌توان گفت دکتر حسین یاوری سالهاست برای تبیین و ترویج صنایع دستی زحمات فراوانی را متحمل شده است، مقالات، یادداشت‌ها و سالها تدریس در این حوزه خود گواه براین مدعاست. در این گزارش به مناسبت هفته صنایع دستی به بررسی برخی از این آثار می‌پردازیم.

نگرشی بر تحولات صنایع دستی در جهاناین کتاب مشتمل است بر کلیاتی درباره صنایع دستی و وضعیت کنونی آن، موقعیت صنایع دستی در کشورهای مختلف جهان، سخنی پیرامون سازمانهای داخلی مرتبط با صنایع دستی و ضرورت هماهنگی میان آنها، سازمانهای بین‌المللی مرتبط باصنایع دستی و آشنایی با صنایع دستی برخی از کشورهای جهان. قابل ذکر است این نخستین منبع فارسی در زمینه صنایع دستی کشورهای پنج قاره دنیاست که برای آشنایی هر چه بیشتر دست‌اندرکاران و علاقه‌مندان به صنایع دستی فراهم آمده است. این کتاب مشتمل بر پنج فصل بوده که فصل آخر اختصاصاً به بررسی صنایع دستی در کشورهای جهان می‌پردازد. فصل چهارم معرفی سازمانهای بین‌المللی مرتبط و فصل سوم سازمانهای داخلی مرتبط را مد نظر دارد. یاوری در مورد این کتاب اظهار داشت: تحولات صنايع دستی در دنیا تنها کتابي است که به فارسی موجود است و در سراسر ايران به عنوان رفرنس درسي تدريس مي‌شود، در این کتاب تحولات 28 کشور جهان را گزينش کرده‌ام که ماحصل تجربيات، من در اجلاس‌های معروف دنیاست.

آشنایی با طلا کوبی، ضریح سازی و...در کتاب فلز کاری«فلزکاری» عنوان کتابی پژوهشی از دکتر حسن یاوری است که انتشارات سوره مهر به تازگی این اثر را به چاپ سوم رسانده است. اثر مزبور پژوهشي در حوزه فلزكاري در جهان و ايران است كه حسين ياوري آن را در سيزده فصل به رشته تحریر درآورده است.مروري بر پيشينه فلزكاري، بررسي خواص و ويژگي‌هاي فلز، تأكيد بر خواص مس و آلياژ برنج، مختصري دربارة ساخت و قلمزني روي فلزات و آلياژها، حكاكي روي مس و نقره، ميناكاري، آشنايي با هنر مليله‌كاري، مختصري دربارة هنر طلاكوبي روي فولاد، آشنايي با هنر فيروزه‌كوبي، كه شامل زرگري و فيروزه‌كوبي، از جمله مباحثی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است. چاقوسازي و ساخت «قندشكن» و قلم‌تراش، قفل‌سازي، شامل قفلهاي رمزي و قفلهاي كليدي از بحث‌هاي كاربردي فلزكاري در ايران است كه از روزگاران دور سلاطين و امراي منطقه كاربرد داشته است. آشنايي با زيورآلات محلي، ضريح‌سازي و ساخت اماكن متبركه و ساير هنرهاي مرتبط با فلزكاري كه مجموعا‌ با عكس و نقشه همراه است، از جمله مباحث مطروحه بحث‌هاي حسين ياوري در اين كتاب است. به زعم نگارنده، فلزكاري و هنرهاي مرتبط با آن به عنوان هنر صناعي، از كهن‌ترين روزگاران تا دوران معاصر و زمان حال استفاده كاربردي داشته است.

حكايت‌ ذوق و خلاقيت هنرمند ایرانی در یک اثر پژوهشیکتاب «آشنايی با چوب و هنرهای مرتبط با آن» به روایت چوب و هنرهاي مرتبط با آن می پردازد كه هنرهايي همچون، خراطي سنتي، كنده‌كاري،منبت‌كاري،مشبك‌كاري،معرق و... را شامل مي‌شود. دكترحسين ياوري این کتاب را با يك پيش‌گفتار و هفت فصل نوشته است. در فصل اول وي به مروري بر پيشينة استفاده از چوب در ايران و ديگر كشورهاي جهان پرداخته است. در فصل دوم تعريف ويژگيها (محاسن و معايب) و طبقه‌بنديهاي كلي چوب، در فصل سوم آشنايي با برخي از انواع چوبهاي مورد مصرف در هنرهاي مرتبط با چوب، در فصل چهارم آشنايي با عمده‌ترين ابزار و وسايل كار مورد نياز در هنرهاي مرتبط با چوب، در فصل پنجم آشنايي با مواد چسبنده، در فصل ششم آشنايي با انواع اتصالات و در فصل هفتم آشنايي با صنايع و هنرهاي مرتبط با چوب را آورده است.همچنین كتاب همراه عكس و تصاوير و نمونه‌‌هايي از كارهاي با چوب و هنرهاي مرتبط با این ماده طبیعی است و در پايان هم كتاب‌نامه ای در مورد هنر چوب آورده شده است.
دکتر یاوری در مقدمه درباره چوب و هنرهاي مرتبط با آن مي‌ نويسد:«چوب، فراوان‌ترين مادة موجود در طبيعت است كه از روزگاران گذشته مورد استفاده بشر بوده است. از خلال نوشته‌هاي محققان، مورخان و باستان‌شناسان مي‌توان استنباط كرد كه در ايران عصر حجر استفاده از چوب مرسوم بوده است. آثار به جا مانده از هنرهاي مرتبط با چوب نظير منبت، مشبك معرق، نازك‌كاري، گره چيني، خاتم و... كه هم‌اكنون زينت‌بخش گنجينه‌هاي هنري است حكايت‌گر ذوق و خلاقيت و تلاش هنرمندان ايراني در بهره‌گيري از چوب به عنوان ماده اوليه مناسب و شكل‌پذير است كه آگاهي از اين گونه آثار و دريافت دقايق و ظرايف كار مستلزم بررسيهاي دقيق كارشناسانه و انسجام پژوهشهاي گسترده در عرصه هنرهاي مرتبط با چوب است.»

نگاهی به نساجی بومی کشورمانکتاب «نساجی سنتی ایران» که به قلم حسین یاوری تهیه و تدوین شده است ماحصل تحقیقات و پژوهشهای نویسنده درباره طراحی و چاپ انواع پارچه است که برای علاقمندان و دانشجویان هنرهای سنتی این اثر پژوهشی به چاپ سوم رسیده است. این کتاب شامل مقدمه و 9 فصل با عناوین چون پیشینه نساجی سنتی ایران و سیر تحول وتطور دستگاههای بافندگی، الیاف ‌شناسی، مختصری درباره حلاجی و ریسندگی، مقدمات بافندگی، بافندگی، انواع بافتها، مشخصات دستگاههای بافندگی سنتی، بررسی ویژگیهای پارچه‌های دستباف ایرانی از گذشته تاکنون آشنایی با مهمترین پارچه‌های دستباف ایرانی مطرح است.در مقدمه کتاب دکتر حسین یاوری اینگونه نوشته است: از آنجا که علی رغم فراز و فرودهای نساجی در ایران، دستبافی یا نساجی سنتی ایران هنوز هم بخش مهمی از صنایع دستی کشور را تشکیل می‌دهد، با عنایت به تحقیقات و پژوهش های مستمری که طی سالیان طولانی خدمت در سازمان صنایع دستی ایران و تدریس در رشته‌های صنایع دستی و طراحی چاپ پارچه داشته‌ام، بر آن شدم که ماحصلی از مطالعات و تحقیقات را به رشته تحریر درآورم.در پایان کتاب سه ضمیمه برای راهنمایی بیشتر مخاطب با عناوین اطلاعاتی در مورد تعیین نمره نخ، اطلاعاتی پیرامون ریسندگی وتابیدن نخ به روش سنتی آورده شده است.

» نسخه قابل چاپ     » ارسال خبر برای دوستان

New Page 1

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61862949