خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » گزارش ها » گزارش

 

گزارشی از تازه‌های کودک و نوجوان

روزنه‌های امید در کتاب‌های کودک و نوجوان سورة مهر

17 خرداد 1393

سوره مهر بیش از صد عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان را در دست آماده سازی دارد. امید می‌رود که با چاپ این آثار و سرمایه‌گذاری های کلانی که سوره مهر در این حوزه تدارک دیده است در آینده نزدیک به یکی از قطب های بزرگ کتاب کودک و نوجوان در سطح کشور مطرح شود. به تازگی چندعنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان منتشر شده است.

شعرهای غلامرضا بکتاش برای بچه‌ها با «حال غنچه خوب است»

«حال غنچه خوب است» مجموعه شعر جدید غلامرضا بکتاش برای گروه سنی «ج» منتشر شد.بکتاش، درباره اثر تازه‌اش گفت: این کتاب ۱۲ شعر در قالب چهارپاره است که برای گروه سنی «ج» یعنی سال‌های پایان دبستان سروده شده است. این شاعر ادامه داد: شعرهای «حال غنچه خوب است» با نگاهی متفاوت به پیرامون کودکان با مضمون طبیعت و زندگی اجتماعی سروده شده است. طبیعت همیشه عنصر مهمی برای من بوده، به اعتقاد من درس‌های بزرگی در طبیعت هست و بچه‌ها لازم است ارتباط بهتر و درست‌تری با آن داشته باشند. بکتاش درباره اهمیت گروه‌های سنی افزود: تجربه 20 سال فعالیت در كانون پرورش فكری كودك و نوجوان به من ثابت كرده كه گروه سنی ب و ج بیشترین تاثیر را از شعر دریافت می كنند بنا براین این گروه سنی را مخاطب آثار خود قرار دادم.

گفتنی است مجموعه شعر «مورچه زحمتکش» از بکتاش قرار است بزودی توسط سوره مهر منتشر شود.

غلامرضا بکتاش متولد سال ۵۲ و فارغ‌التحصیل کار‌شناسی رشته زبان و ادبیات فارسی است. این هنرمند فعالیت خود را با نشریاتی مانند کیهان‌بچه‌ها، سروش کودکان، پوپک، سلام‌بچه‌ها، مجلات رشد آغاز کرد. مجموعه شعر «با دعای باران» از این شاعر در سال ۸۸ به عنوان اثر برگزیده در هشتمین دوره جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

دار و دسته دارعلی اینبار با «تویوتای خرگوشی» آمدند

«تویوتای خرگوشی» عنوان داستان جدید اکبر صحرایی از مجموعه دار و دسته دارعلی برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به تازگی توسط سوره مهر روانه بازار کتاب شده است. اکبر صحرایی در این باره گفت: با توجه با استقبالی که از این مجموعه از بدو چاپ آن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال گذشته شد و با توجه به مطالعاتی که خصوصا در باب طنز دفاع مقدس انجام دادم احساس کردم که می‌توان دوام و قوامی به این سه مجموعه داد لذا مجموعه «تویوتای خرگوشی» را در ادامه سه مجلد دار و دسته دارعلی است به رشته تحریر درآوردم. صحرایی درباره مضمون داستان «تویوتای خرگوشی» اظهار داشت: راوی نیز در این مجموعه بیست داستانی، همان شخصیت دارعلی و اول شخص است که داستان بر محوریت دو شخصیت جدید به نام‌های داود و منصور قرار دارد.

این نویسنده همچنین درباره تغییرات احتمالی در مجلد چهارم دار و دسته دار علی«تویوتای خرگوشی» خاطرنشان کرد: سعی کرده‌ام خود روایت تغییر نکرده فقط در برخی موارد که به گفته کارشناسان مقدار کمی لهجه‌های بومی در سه اثر قبلی وجود داشت پالایشی در برخی واژه‌ها داشته باشم تا خواننده احتیاجی به پانویس نداشته باشد.

صحرایی همچنین به عنوان مجموعه «تویوتای خرگوشی» اشاره کرده، افزود: اگر به سه عنوان مجموعه «آمبولانس شتری»، «برانکارد دربستی» و «گردان بلدرچین» نگاه کنید یک قرابتی را می‌توان از لحاظ عنوان با هم پیدا کرد، که بالتبع عنوان «تویوتای خرگوشی» نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. در اصل تویوتاهای خاکی که در جنگ استفاده می‌شد در زبان محاوره رزمندگان به تویوتای خرگوشی ملقب بود که من هم از این عنوان در نامگذاری کتاب استفاده کرده‌ام. «تویوتای خرگوشی» تولید دفتر طنز حوزه هنری است که به تازگی توسط سوره مهر منتشر شده است.


مورچه‌های پاپتی با گربة مهندس می آیند

مجموعه كتاب از كمال شفیعی با نام‌های «گربه یك مهندس است» توسط سوره مهر منتشر شد، همچنین مجموعه شعر «مورچه‌های پاپتی» دبزودی در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. شفیعی شاعر این مجموعه‌ها دربارة مضمون كتاب‌هایش گفت: «این دو مجموعه با زاویة دید جدید برای كودكان ردة سنی (ج ـ د) روایت می‌شود و به فضای پیرامون آنان می‌پردازد.»
شاعر كتاب «مورچه‌های پاپتی» در ادامه گفت: «سوژه‌ها و موضوعاتی كه در كتاب ’گربه یك مهندس است‘ و ’مورچه‌های پاپتی‘ استفاده كرده‌ام، كمتر در دیگر آثار ادبی دیده شده است. این موضوعات و مضمون‌ها كودكان را به تفكر و جنب‌و‌جوش وا‌می‌دارد. در واقع، تلاش من این بوده كه كودكان با نگاهی خلاقانه جهان و هستی پیرامون خود را كشف كنند و به آن بیندیشند.»
شفیعی دربارة تصویرگری كتاب‌های خود گفت: «هریك از این دو مجموعه شامل 15 شعر است كه تصویرگری آن‌ها را ملیكا سعیدا و ایلگار رحیمی انجام داده‌اند.»
شفیعی در پایان گفت: «همچنین یک مجموعة سپید برای ردة سنی بزرگسالان نوشته‌ام كه مضامین اجتماعی در آن با زاویة دید جدید بررسی شده است.»

جای خالی یک اثر در کتابخانه‌های مدارس

مجموعة 30 جلدی «نمایش‌نامه‌های آسان...» عنوان اثری است از حسن دولت‌آبادی که به‌تازگی از سوی انتشارات سورة مهر منتشر شده است. در این مجلدات، آموزش تئاتر برای سه مقطع دبستان، راهنمایی، و دبیرستان به صورتی ساختارمند ارائه و به کمک طرح برخی موضوعات جانبی دربارة هنر نمایش، به آموزش اصول مربوط به این هنر برای کودکان و نوجوانان پرداخته شده است. این مجموعة 30 جلدی، سعی کرده با توجه به مقاطع مختلف تحصیلی، در قالبی تفکیک‌شده با مخاطب روبه‌رو شود. از مجموع 30 جلد این مجموعه نمایش‌نامه، 5 جلد به مقطع ابتدایی، 15 جلد به مقطع راهنمایی، و 10 جلد به دوران دبیرستان اختصاص دارد. این مجموعه شامل 150 نمایش‌نامه است که بیشتر آن‌ها قابلیت اجرای عروسکی را نیز دارند. در این مجموعه و در کنار هر نمایش‌نامه، بخش‌های افزودة جانبی همچون «طرح پیشنهادی برای کارگردانی و بازیگری» و «تحلیل شخصیت‌ها» نیز دیده می‌شود.
همچنین در کنار هر نمایش‌نامه، بخشی با عنوان «گفت‌وگوی پیش از اجرا» آورده شده که به بررسی تم اثر اختصاص یافته است. در این قسمت، در کنار توضیح تم، جملاتی از پیامبر گرامی اسلام(ص)، حضرت علی(ع)، و چند شخصیت جهانی در ارتباط با تم ارائه شده تا مربی‌ای که می‌خواهد اثر را کارگردانی کند بتواند با استناد به توضیحات مربوط به تم و جملات قصار ارائه‌شده، مفاهیم نهفته در اثر را توضیح دهد و با مخاطبان به گفت‌وگو بنشیند.
سورة مهر سال گذشته با حضور چهره‌های مطرح سینما و تئاتر رونمایی درخوری از این کتاب به عمل آورد.

» نسخه قابل چاپ     » ارسال خبر برای دوستان

New Page 1

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61862898