خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » مجلات

 

جایزه «لوح و قلم» برای سوره مهر و کتاب « دا »

 

در نخستین دوره جشن «لوح و قلم» از انتشارات سوره مهر به خاطر اهتمام در انتشار آثار متعهد درحوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و نیز توجه به امر تبلیغ و اطلاع رسانی کتاب و ترویج مطالعه تقدیر شد.همچنین بر اساس بررسی صورت گرفته در کتابخانه های عمومی کشور در سال 1388، کتاب « دا » به عنوان پرمخاطب ترین و پر متقاضی ترین کتاب در این سال انتخاب شد.
سیده زهرا حسینی که کتاب خاطراتش پیش از این عنوان پرفروش ترین کتاب سال و پرتیراژ ترین کتاب در مدت زمان مشخص را به خود اختصاص داده و جوایزی همچون کتاب سال ، جلال آل احمد ، شهید غنی پور و کتاب فصل را دریافت کرده بود این بار جایزه پرمخاطب ترین کتاب سال 88 را از آن خود کرد.
علاوه بر جوایز مذکور ، سوره مهر بسیار بیشتر از این در جشن « لوح و قلم »نمود داشت ، چه اینکه محسن مومنی ؛ رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در این مراسم به عنوان مهمان ویژه حضور داشت و مرتضی سرهنگی که در برنامه های اینچنینی کمتر دیده می شود ، محمد حمزه زاده ؛ مدیرعامل سوره مهر را همراهی می کرد.
اما پیش از تقدیر از ناشران و پدیدآورندگان منابع کتابخانه های عمومی ، جشن « لوح و قلم » چند سخنران داشت که اولین آنها بهمن دری ؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد با اشاره به اینکه کتابهای دفاع مقدسی و آثار هم‌راستا با اهداف انقلاب مورد حمایت این وزارتخانه است از خرید چند چاپ 2هزار نسخه ای از این کتابها و عدم خرید کتابهایی که نباید حمایت شوند، خبر داد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نیز در این جشن رويکرد دولت به مسائل فرهنگي را يک فرصت مغتنم دانست و گفت: دولت از اقدامات ارزشمند در حوزه کتاب و نشر حمايت مي کند.
حسيني البته در این جشن فرصت را مغتنم شمرد و خطاب به ناشران در مورد تصويب طرح الي الابد شدن حق التاليف نويسندگان در مجلس شوراي اسلامي،گفت: طبق قانون بعد از 30 سال حق التاليف نويسندگان در اختيار ناشران قرار مي گرفت که براساس مصوبه جديد تا ابد به ورثه تعلق خواهد داشت. اين طرح از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نبود و اين وزارتخانه نيز با اين طرح مخالف است،اين قانون به زيان جامعه است و قطعا ناشران مي توانند طبعات اين اقدام را بررسي کنند.
دبير كميسيون فرهنگی دولت نیز در جشن «لوح و قلم» با اشاره به اين‌كه معجزه حضرت خاتم، خود خرق عادت بوده است، اظهار كرد: اين معجزه به منظور تناسب بيشتر و بهره‌مندی از معرفت و علم الهی و ثبت و حفظ آن در طول اعصار و قرون برای آيندگان است.
مشائی افزود: آن چه امروز به دست آمده است و امكان تحولات علوم را در طول اعصار پديد آورده، مديون كتاب است. اگر چه رسانه‌های ديگر در توسعه و انتقال دانش موثر بوده‌اند، ولی كتاب در حفاظت و صيانت علم نقش موثر ايفا كرده است.

«جاده جنگ» ادامه دارد
منصور انوري که مجلدات 5 و 6 رمان «جاده جنگ»ش در حال آماده سازی در سوره مهر است از نگارش جلد هفتم و هشتم این مجموعه رمان خبر داد.
در حالیکه مجلدات پنجم و ششم رمان 14 جلدی «جاده جنگ» مراحل آماده سازی را در سوره مهر می گذراند، منصور انوري از نگارش جلد هفتم و هشتم این رمان خبر داد و گفت: در حال نگارش مجلدهاي هفتم و هشتم رمان «جاده جنگ» هستم که در جلد هفتم و با ورود شخصيت‌هاي جديدي به رمان، به پايان دوره حضور روس‌ها در ايران و در حوالي سال 1325 پرداخته مي‌شود.
وي درباره مجلد ديگر اين مجموعه تصريح كرد: چگونگي قيام 15 خرداد 1342 و حوادث بعد از آن، برشي تاريخي است كه در جلد هشتم «جاده جنگ» روايت مي‌شود.
اين نويسنده با اشاره به محوريت كلي رمان «جاده جنگ»گفت: داستان اين اثر، از روز سوم شهريور 1320 و ماجرای هجوم كشور روس‌ها از شمال شرقی خراسان به ايران و اشغال ايران توسط متفقين آغاز می‌شود و با پايان جنگ تحميلی عراق عليه ايران به اتمام می‌‌رسد.
انوري درباره ويژگي اين اثر براي مخاطبان خاطرنشان كرد: اين رمان، به دليل به تصوير كشيدن برهه‌هاي تاريخي كشور در قالب مجموعه‌اي به هم پيوسته، براي بزرگسالان، تاريخ‌خواني و براي جوانان جذابيت قهرمانان را به همراه دارد.
گفتنی است داستان این اثر از روز سوم شهریور 1320 و ماجرای هجوم روسها و متفقین از شمال شرقی خراسان به ایران و اشغال ایران توسط متفقین آغاز می‌شود و با پایان جنگ تحمیلی به اتمام می ‌رسد. در این مجموعه واقعه 15 خرداد 1342، فعالیت‌ مبارزاتی گروه‌های اسلامی، تظاهرات مردمی، پیروزی انقلاب اسلامی، خرابکاریهای گروهکهای ضد انقلاب در کردستان و جنگ 8 ساله عراق علیه ایران نیز به تصویر ‌کشیده می شود.

« حرف آخر عشق » قیصر امین پور
کتابی از شعر و عکس زنده یاد قیصر امین پور با عنوان «حرف آخر عشق» توسط سوره مهر منتشرمی شود.
این کتاب تولید حوزه هنری استان تهران و عنوان کتابی متشکل از گزیده شعرها و عکسهایی از زنده یاد قیصر امین پور است.انتخاب شعرهای این کتاب برعهده حسن شیخ حائری بوده که شامل بیش از 30 شعر از این شاعر و به همراه عکسهایی از وی است که روی آنها کار گرافیکی شده به صورت تلفیقی آمده است بدین شکل که یک صفحه شعر و مقابل آن تصاویر آورده می شود.
عباس محمدی، مسئول مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری استان تهران با بیان اینکه از همکاری خانه شاعران جوان برای تدوین این کتاب به ویژه در بخش عکس بهره برده شده است درباره عکس های انتخاب شده گفت:عکسهای «حرف آخر عشق» بیشتر از آرشیو واحد تجسمی حوزه هنری انتخاب شده و در بین آنها عکسهایی که تاکنون دیده نشده و یا کمتر دیده شده موجود است.
وی در مورد طراحی گرافیکی این کتاب هم گفت: این کتاب که از نظر گرافیک دارای اهمیت است توسط فرزاد ادیبی طراحی و اجرا شده است و فکر می کنم از این لحاظ بتواند مخاطب را جذب کند.
محمدی تاکید کرد: انتخاب عکس ها بیشتر بر اساس حال و هوای شعرها بوده و در این کتاب با تصویرهای نابی از قیصر امین پور روبه رو می شویم که در ترکیب با شعرها کاری نو ایجاد کرده است.
وی تلفیق شعر و عکس را مهمترین ویژگی این کتاب دانست و درباره چرایی این موضوع اظهار کرد: اگر می خواستیم کتابی منتشر کنیم که فقط به عکسها اختصاص دارد از جذابیت آن کاسته می شد و از سوی دیگر زنده یاد امین پور شخصیتی است که هنرش شعر اوست پس در نظر گرفتیم کاری تلفیقی داشته باشیم تا شعرها زبان گویای عکسها باشند.
کتاب های دفاع مقدس در صدر
شاید آنهایی که روزگاری می گفتند کتاب های دفاع مقدس مخاطب ندارد بعد از خواندن این خبر متوجه اشتباه خود شده و نظرشان را اصلاح کنند ، چرا که نگاهی آماری به عملکرد انتشارات سوره مهر از ابتدای سال جاری تاکنون ( 10مرداد )حکایت از آن دارد که کتاب « دا » در کنار دیگر کتاب های دفاع مقدسی این ناشر در صدر لیست کتاب های منتشر شده از لحاظ تعداد چاپ و نیز در رتبه اول پرفروش ترین های این ناشر قرار دارد.
این انتشارات از ابتدای سال جاری تا کنون 220 عنوان کتاب منتشر کرده که از این تعداد، 85 عنوان کتاب های چاپ اولی هستند.
نگاهی به لیست کتاب های منتشر شده توسط سوره مهر از لحاظ موضوعی ، نشان می دهد که کتاب های حوزه دفاع مقدس بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
این انتشارات در حوزه ادبیات انقلاب انتشار 8 عنوان کتاب شامل 2 کتاب چاپ اولی و 6 تجدید چاپی و در حوزه ادبیات داستانی و شعر انتشار 73 عنوان کتاب شامل 28 عنوان چاپ اولی و 45 عنوان تجدید چاپی را در کارنامه خود دارد.
بر اساس این خبر ، سوره مهر در حوزه پژوهش هنر 14 عنوان کتاب چاپ اولی ، در حوزه هنرهای تجسمی دو کتاب چاپ اولی ، در زمینه فیلمنامه 2 کتاب چاپ اولی، در حوزه موسیقی 4 عنوان کتاب چاپ اولی و یک عنوان تجدید چاپی ، در حوزه طنز یک عنوان کتاب چاپ اول و یک کتاب تجدید چاپی و در بخش هنرهای نمایشی هم 5 عنوان کتاب چاپ اولی را منتشر کرده است.
اما در حوزه ادبیات و هنر دفاع مقدس که بیشترین میزان تولیدات را به خود اختصاص داده 85 عنوان کتاب منتشر شده که 9 عنوان آن چاپ اولی و 74 عنوان دیگر تجدید چاپی بوده اند.
در میان کتاب های منتشر شده ، کتاب « دا » با بیش از 20 بار تجدید چاپ شدن ، بیشترین تیراژ را به خود اختصاص داده است.
از طرف دیگر بر اساس آمار فروش سوره مهر در تيرماه 89 ، كتاب‌هاي حوزه ادبيات دفاع مقدس و از جمله آن‌ها "دا"، "شُنام" و "كوچه نقاش‌ها"، جايگاه پرفروش‌ترين‌ها را كسب كردند.

 

» نسخه قابل چاپ     » ارسال صفحه برای دوستان

 

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61728728