خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » گفتگوها » گفتگو

 

گفت‌و‌گوی عماد افروغ با سوره مهر درباره جدیدترین کتابش

روایت خَلوت‌گزینی جَلوت‌گرا

10 خرداد 1393

گفتگو با:

«فریادهای خاموش، روزنگاشت‌های تنهایی» جدیدترین کتاب عماد افروغ است که از سوی انتشارات سوره مهر به تازگی عرضه شده است. این کتاب که به زعم نویسنده‌اش، «وقایعی که در فرآیند خَلوت‌گزینی جَلوت‌گرا بر راوی و با راوی گذشته» را روایت می‌کند، در 600 صفحه، یادداشت‌ها و نظرات دکتر افروغ از مسائل مخالف اجتماعی را در بر می‌گیرد. افروغ در گفت‌و‌گو با سوره مهر، به تفاوت این کتاب با سایر کتاب‌هایش اشاره کرد و گفت: علت نگارش این کتاب، به سال شروع نگارش آن بر می‌گردد، دو سال پیش، فضای غیراخلاقی رسانه‌ای حاکم بود که در آن نمی‌شد به راحتی حرف زد و حتی اگر نقد منصفانه‌ای هم مطرح می‌شد، با شدیدترین برخوردها مواجه می‌شد.
وی افزود: در سال 90 فضایی شکل گرفته بود که اگر حرف ها را به طور آشکار، بیان می‌شد، با تخریب غیراخلاقی مواجه می‌شدیم، نه نقد منصفانه. این مسأله باعث شد که از مهرماه 1390 حرفهایی را که نمی‌توانستم بطور شفاف و صریح مطرح کنم، در قالب روزنوشت‌های این کتاب، بیان کنم و مطالبی را که بر من می‌گذرد یا با من می‌گذرد را ثبت کنم.

نویسنده کتاب «فریادهای خاموش، روزنگاشت‌های تنهایی»، افزود: نگارش این نوع نوشته‌ها، را از مهرماه 90 شروع کرده‌ام و تا کنون نیز ادامه دارد. این کتاب در واقع اولین سری از مجموعه کتاب‌هایی است که با موضوع یادداشت‌های روزانه نوشته‌ام و در آینده نیز سایر کتاب‌های ای مجموعه را نیز منتشر خواهم کرد.
این استاد جامعه شناسی، بیان داشت: این یادداشت ها، دامنه‌ای گسترده از تنوع مطالب از قبیل تعقل قرآنی، نوشته‌های فلسفی، مناجات با خدای سبحان، بیان عاطفی، اشاره به متون فلسفی دانشمندان بزرگ، اظهار حالتی روحی و روانی، اشاره به وقایع، نقدها، گلایه‌ها، نگرانی ها و... را در بر می‌گیرد.

افروغ در ادامه خاطر نشان کرد: این کتاب را بی‌ریاترین، صادق‌ترین، خالص ترین و بی‌تکلف‌ترین مطلب خودم می دانم. زیرا در روش‌شناسی می‌گویند اگر به دفترچه خاطره کسی دسترسی پیدا کنیم، می توانیم بگوییم که چه انگیزه هایی داشته و از لحاظ روانی می توانیم آن را تحلیل کنیم.
وی درباره الگوی نگارش این کتاب، گفت: نقطه عزیمت در نوشتن این کتاب برای من، زمانی شکل گرفت که خاطرات آیت الله جمی به نام «نوشتم تا بماند» را مطالعه کردم. کتابی که در باره خاطرات و سخنرانی‌های آیت‌الله جمی از روزهای انقلاب، جنگ و مقاومت در آبادان، نگاشته شده است.
وی در پاسخ به این انتقاد، که «در این کتاب، گهگاه صرفا به گزارش امور روزانه بسنده شده است» گفت: این مسأله در نگارش خاطراتی که هرروز ثبت می‌شود اجتناب ناپذیر است و هر روز، انسان نمی‌توانند تحلیل جدیدی داشته باشد،چون هر چقدر هم فراغ بال داشته باشیم، ممکن است آن روز اتفاق خاصی رخ نداده باشد، از این رو هر روز امکان درج مطلب عمیق و دقیق و تحلیلی وجود ندارد.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد:‌ وقتی خود را مقید می‌کنیم که هر روز بنویسیم، در واقع بعضی وقت‌ها می خواهیم آن را بنویسیم تا بعدها، آن را بطور مفصل‌تر ادامه دهیم. برخی وقتی می‌خواهند بعدها خاطرات خود را بنویسند نمی‌توانند به راحتی گذشته را بخاطر بیاورند. ضمناً بخش‌هایی از کتاب که صرفاً نقل وقایع بوده، می‌تواند سرنخی برای برای نوشته‌های بعدی من باشد.
دکتر افروغ در ادامه افزود: در این کتاب در بخش هایی مشاهده می‌کنید که من از طریق پرسش و پاسخ‌هایی که در کلاس هایم مطرح کرده‌ام یک پیغمبرشناسی کرده ام. از طرف دیگر، دراین کتاب، به معرفی کتابی از مک کین تایر پرداخته ام. کتابی که حاصل 14 سال کار علمی اوست و تحت عنوان اخلاق و سیاست منتشر شده است، من در یادداشته هایم شرحی از این کتاب ارائه داده ام. که برای خوانندگان خاص آن می‌تواند مفید باشد.
او به کتاب هستی در اندیشه فیلسوفان نوشته اتین ژیلسون اشاره کرد و گفت در این یادداشت‌ها، به این کتاب نیز نظر داشته ام. ضمن اینکه درباره مسائل که اتفاق افتاد مثل برنامه پارک ملت و غیره و پشت پرده هایی که که به لحاظ تحلیلی داشت، من سعی کردم آنها را در اینجا بیان کنم. بنده می دیدم که تفسیرهای غلطی از ارکان انقلاب اسلامی صورت گرفته و احساس می‌کردم که باید به آنها جواب دهم. مجموعاً این کتاب می‌تواند سرنخ‌هایی‌ بدهد که به برخی اصلاحات ساختاری در جمهوری اسلامی کمک کند. وی در پایان خاطر نشان کرد: که در کتاب توحیدگرایی صلح،این مسئله را اثبات کرده که برخلاف تصورات رایج، بین دین و جنگ هیچ رابطه‌ای وجود ندارد. و رابطه بین دو صلح، درونی ومتقارن است.


» نسخه قابل چاپ     » ارسال خبر برای دوستان

New Page 1

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 61548701